Varnost pri delu je odgovornost delodajalca, vendar je odgovornost tudi na strani zaposlenih.
Po zakonu so delodajalci odgovorni za zagotavljanje zdravja in varnosti pri delu. A ne pozabite, zaposleni in samozaposleni imajo pravtako pomembno odgovornost za svoje zdravje in varnost pri delu!
Dolžnost delodajalca je, da zaščitijo zdravje, zagotovijo varnost in dobro počutje svojih zaposlenih ter drugih oseb, ki bi lahko vplivale na njihovo poslovanje. Delodajalci morajo storiti vse, kar je v praksi izvedljivo, da bi to dosegli.
To pomeni da morajo delodajalci zagotavljati zaščito pred vsem, kar delavcu lahko ogrozi zdravje in povzroči poškodbe. Delodajalci morajo učinkovito nadzorovati tveganje za poškodbe, ki lahko pri posemeznem opravljanju delovnih nalog nastanejo in nadzorovati škodljive vplive, ki lahko pri posameznem delu lahko ogrozijo zdravje delavca.
Delodajalci so po zakonu dolžni sprejeti izjavo z oceno tveganja, ki je v podjetju ali ustanovi osnova za urejanje področja varnost in zdravje pri delu. Iz ocene tveganja izhaja ves popis škodljivih vplivov in nevarnosti ter navodila kako in s kakšno zaščitno opremo se zaščititi. Delodajalec ali predstavnik varnostne službe v podjetju ali ustanovi, mora zaposlenim prdstaviti oceno tveganja, njen namen in način izvrševanja ukrepov za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu.
Zaposleni morajo biti seznanjeni z tehnikami varovanja in zaščite, kot tudi z vso varovalno opremo, ki je pri delu potrebna. Poseben povdarek pri seznanjanju z opremo oziroma celo z izobraševanji, dajemo pri opremi za varno delo na višini, torej z višinsko varovalno opremo. Zaposlenim, se oprema predstavi, nato pa se izvede praktično usposabljanje za delo z višinsko varovalno opremo. Tako zaposleni opremo dobro poznajo, ko potrebujejo pri samem delu za zagotavljanje varnosti pri delu.
Osebna varovalna oprema mora biti tudi redno pregledovana in ustrezno vzdrževana, ter v skladu z veljavnimi standardi osebne varovalne opreme. Osebna varovalna oprema mora biti dostopna vsakemu zaposlenemu in vedno v pripravljenosti za uporabo.
Varnost pri delu pa zagotavljajo tudi sami zaposleni, z upoštevanjem navodil delodajalca o načinih izvrševanja varnosti pri delu, s pravilno uporabo osebne varovalne opreme, ter z sodelovanjem z delodajalcem, v primeru opažanj kakršnih koli dodatnih tveganj in seveda posredovanjem informacij.