25. oktober 2018
Letošnji evropski teden varnosti in zdravja pri delu je posvečen ravnanju z nevarnimi snovmi na delovnih mestih. Na mnogih delovnih mestih so delavci izpostavljeni kemičnim snovem. Po izsledkih evropske raziskave o delovnih razmerah naj bi bilo kar 18 % delavcev v Evropski uniji vsaj četrtino svojega delovnega časa izpostavljenih različnim kemičnim snovem in pripravkom.
Pogosto je zmotno prepričanje, da so škodljive samo snovi, ki imajo močen vonj ali učinke, ki so vidni takoj, denimo kisline. Iz prakse vemo, da so lahko prav tako ali pa celo še bolj nevarne snovi, ki nimajo vonja in takojšnjih zaznavnih učinkov, denimo azbest.
Praktično v vsakem poklicu najdemo množico zelo različnih kemikalij, ki lahko imajo precej različne lastnosti in škodljivosti. Kako se torej zaščititi pred njimi?
V prvi vrsti je pomembno, da poznamo lastnosti teh snovi. Najlažje jih bomo razbrali iz varnostnega lista. Če varnostni list ni priložen ob nakupu, ga zahtevajte od prodajalca! V varnostnih listih bo ob drugih podatkih zapisano tudi, ali potrebujete osebno varovalno opremo, prav tako bo opredeljeno, katero osebno varovalno opremo potrebujete.
Bistveno je, da varnostni inženir, ki je zaposlen v vašem podjetju ali ste ga pooblastili za opravljanje strokovnih nalog s področja varnosti in zdravja pri delu, izdela kakovostno oceno tveganja, v kateri mora določiti tudi zahtevano osebno varovalno opremo.
Pri tem je prav tako pomembno, da se ocena tveganja vseskozi obnavlja in dopolnjuje, saj se lahko nevarne snovi na delovnih mestih menjajo. Ukrepi za odpravo in zmanjšanje izpostavljenosti nevarnim snovem pomagajo zaščititi delavce pred nezgodami, kot so požari, zadušitve, eksplozije, onesnaženja okolja itd. Poleg tega pomagajo preprečevati potencialne zdravstvene težave, ki bi se lahko pojavile kot posledica izpostavljenosti nevarnim snovem. Med temi so pogoste kožne bolezni, bolezni dihal, alergije in različne vrste rakavih obolenj.
Če kemične snovi, ki jo uporabljate, ne morete nadomestiti z manj škodljivo in zaščititi delavca s tehničnimi ukrepi, bo delavčevo življenje in zdravje varovala kakovostna osebna varovalna oprema. Zato ničesar ne prepuščajte naključju ter izberite kakovostno in primerno osebno varovalno opremo.
Če ste v dilemi, katera oprema je primerna za vaše podjetje, se lahko obrnete na varnostnega inženirja, ki bo izdelal oceno tveganja.
Za nasvet se lahko obrnete tudi na tehnično podporo podjetja ZAVAS, d. o. o., kjer vam bomo z veseljem svetovali pri izbiri. Lahko nam pišete na: tehnicna.podpora@zavas.com.
Priporočamo vam tudi obisk spletne strani projekta za varna delovna mesta: https://healthy-workplaces.eu/en/tools-and-publications/campaign-materials, kjer boste našli uporabno gradivo z obravnavanega področja in nekaj primerov dobre prakse.
Pomembno je, da se tveganja zavedajo vsi zaposleni v delovni organizaciji. Zaradi tega je treba širiti ozaveščenost, čemur je navsezadnje namenjen evropski teden varnosti in zdravja pri delu.
Primož Obolnar, dipl. var. inž.
tehnična podpora kupcem